ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ:: № 1-36/2023
Текст:ПРОЕКТ
Автор:Заступник директора
КП «Летичівський спецлісгосп»
Людмила БОЙКО
УКРАЇНА
ЛЕТИЧІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ХМЕЛЬНИЦЬКОГО РАЙОНУ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
VІІІ скликання
Тридцять шостої сесії
06.04.2023 р. Летичів №1
| Про звернення депутатів Летичівської селищної ради до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України щодо проекту Закону України «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України» |
Відповідно до статті 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
- Схвалити звернення депутатів Летичівської селищної ради до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України щодо проекту Закону України «Про особливості управління об`єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України» (далі – Звернення).
- Надіслати це Звернення до Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань дотримання прав людини, законності, профілактики злочинності, запобігання корупції, депутатської діяльності, етики та регламенту.
Селищний голова Ігор ТИСЯЧНИЙ
Автор проекту :
Заступник директора
КП «Летичівський спецлісгосп» Людмила БОЙКО
ПОГОДЖЕНО :
Заступник селищного голови
Летичівської селищної ради Володимир ПУЗАРЕЦЬКИЙ
Секретар
Летичівської селищної ради Василь ПРОВОЗЬОН
Начальник юридичного відділу
Летичівської селищної ради Олена КОБЕРНИК
Додаток
до рішення ____ сесії
від _______2023 року №__
ЗВЕРНЕННЯ
депутатів Летичівської селищної ради до
Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України щодо проекту Закону України «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України»
13 грудня 2022 року на офіційному вебсайті Державного агентства лісових ресурсів України опубліковано проект Закону України «Про особливості державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України» (далі по тексту – проект Закону України).
За результатами вивчення вищезгаданого проекту Закону України, розробником якого є Державне агентство лісових ресурсів України (далі – розробник), депутати Летичівської селищної ради вважають неприпустимим його прийняття, оскільки його положення суперечать Конституції України, Цивільному кодексу України, Земельному кодексу України, Лісовому кодексу України.
Відповідно до статті 56 Земельного кодексу України, землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Статтею 7 Лісового кодексу України визначено, що ліси України можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності, суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Розробником проекту Закону України до об’єктів управління державної власності у лісовій галузі включено об’єкти, що є спільною власністю місцевих рад (комунальна власність), які є різними та рівноправними об’єктами права власності (на рівні з державною та приватною формами власності).
Включення до переліку об’єктів управління державної власності у лісовій галузі земель, які перебувають у постійному користуванні комунальних спеціалізованих лісогосподарських підприємств (в тому числі земель які перебувають у постійному користуванні нашого комунального підприємства «Летичівський спецлісгосп»), а також лісів на землях комунальної власності місцевих рад (в тому числі Летичівської селищної ради) матиме наслідком позбавлення об’єднаних територіальних громад (в тому числі Летичівську об’єднану територіальну громаду) права розпорядження таким майном.
Розробник проекту Закону України пропонує позбавити органи місцевого самоврядування (в тому числі і Летичівську селищну раду) законних прав управління та розпорядження власним комунальним майном, та здійснити це за правонаступництвом, на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Пропоновані норми проекту Закону України суперечать статті 13 Конституції України, главі 7 підрозділу 2 «Юридична особа», главі 23 розділу 1 «Право власності» Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Відповідно до частини 4 статті 13 Конституції України, держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб’єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до статті 319 ЦКУ, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
Статтею 321 ЦКУ визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права, чи обмежений у його здійсненні.
Стаття 324 ЦКУ регламентує право власності Українського народу. Так, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключно (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Щодо переходу до управління спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України» об’єктів управління комунальної власності у лісовій галузі та майнових прав на них за правонаступництвом, варто зазначити наступне.
Відповідно до статті 104 ЦКУ, у разі реорганізації юридичних осіб, майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади – стаття 106 ЦКУ.
Правонаступництво, як інститут права, може бути застосовано до майна юридичної особи у разі його реорганізації, яка здійснюється за рішенням уповноваженого на це органу.
Також зауважуємо на необхідність дотримання вимог частини 2 статті 22 Конституції України щодо недопущення звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Отже, запропонованим проектом Закону України порушуються права місцевих рад, в тому числі і безпосередньо Летичівської селищної ради, як засновника юридичної особи – комунального підприємства «Летичівський спецлісгосп».
Комунальне підприємство «Летичівський спецлісгосп» є одним із платників податків до бюджету Летичівської громади.
З огляду на вищевикладене, депутати Летичівської селищної ради вважають неприпустимим прийняття проекту Закону України у редакції, запропонованій Державним агентством лісових ресурсів України та просять Кабінет Міністрів України, Верховну Раду України при розгляді проекту Закону України врахувати наступні пропозиції:
- не допустити позбавлення органів місцевого самоврядування законних прав щодо управління та розпорядження комунальним майном;
- виключити з тексту проекту Закону України норми, що стосується:
- земель, які надані у постійне користування спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам та речові права на які не оформлені у встановленому законодавством порядку;
- лісів на землях комунальної власності, які надані в постійне користування;
- внесення змін в Лісовий та Земельні кодекси в частині позбавлення прав органів місцевого самоврядування та спеціалізованих лісогосподарських підприємств комунальної форми власності.

