ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автори:

Смаглюк Людмила Дмитрівна


Доповідачі:


Смаглюк Людмила Дмитрівна

Рішення:

Прийнято

Сесія:

LXXXVIII

Скликання:

VIII

Вид:

В цілому

Номер:

31-88/2025

Дата реєстрації:

23.12.2025

Проголосовано:

23.12.2025 10:56:41

РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ

  • Підтримали
    20
  • Не підтримали
    0
  • Утримались
    0
  • Не голосували
    0
  • Відсутні
    7

ПОІМЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ ХРОНОЛОГІЯ ДОКУМЕНТУ

ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ:: № 31-88/2025

Текст:



















Автор проєкту

Начальник відділу фінансів

Смаглюк Л.Д.




                           

 ЛЕТИЧІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ХМЕЛЬНИЦЬКОГО РАЙОНУ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 

  Р І Ш Е Н Н Я

VІІІ скликання

Вісімдесят восьмої сесії

 


23.12.2025 р.                                      Летичів                                           №31       


 

Рішення

 

Про бюджет Летичівської

селищної  територіальної

громади  на 2026 рік

 

 (2251100000)

   код бюджету

 

Керуючись Бюджетним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада

                

                                                     ВИРІШИЛА:

 

        1. Визначити на 2026 рік:

-  доходи бюджету селищної територіальної громади у сумі 197152310 гривень, у тому числі доходи загального фонду  бюджету селищної територіальної громади – 190423250 гривень та доходи спеціального фонду  бюджету – 6729060 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;

-  видатки бюджету селищної територіальної громади у сумі  197152310 гривень, у тому числі видатки загального фонду  бюджету селищної територіальної громади – 188423250 гривень та видатки спеціального фонду   бюджету – 8729060 гривень згідно з додатком 3 до цього рішення;

- профіцит за загальним фондом  бюджету селищної територіальної громади у сумі 2000000 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення.

- дефіцит за спеціальним фондом  бюджету селищної територіальної громади у сумі  2000000 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення.

- оборотний залишок бюджетних коштів  бюджету селищної територіальної громади у розмірі 100000 гривень, що становить 0,053 відсотка видатків загального фонду  бюджету   територіальної громади, визначених цим пунктом;

- резервний фонд  бюджету селищної територіальної громади у розмірі 120 000 гривень, що становить 0,07 відсотка видатків загального фонду  бюджету, визначених цим пунктом.

2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів  бюджету селищної територіальної громади на 2026 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.

       3. Затвердити на 2026 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком 5 до цього рішення.

           Надати дозвіл Летичівській селищній раді  при надходженні в міжсесійний період трансфертів (дотацій, субвенцій) з державного та місцевих бюджетів понад обсяги, враховані в бюджеті селищної територіальної громади  на 2026 рік, збільшувати обсяг доходів та видатків  бюджету селищної територіальної громади на суму трансфертів, одержаних з  державного та місцевих бюджетів та проводити розподіл та перерозподіл зазначених трансфертів між головними розпорядниками коштів   бюджету  селищної територіальної громади за погодженням з постійною комісією селищної ради з  питань планування, бюджету, фінансів та соціально – економічного розвитку, житлово – комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг. Зазначені зміни вважати змінами, внесеними до  бюджету     Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік.

         4. Затвердити обсяги публічних інвестицій у розрізі публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій на 2026 рік    згідно з додатком 6 до цього рішення.

5.Затвердити розподіл витрат бюджету селищної територіальної громади на реалізацію місцевих/регіональних програм у сумі 38446970 гривень згідно з додатком 7 до цього рішення.

6. Установити, що в загальному фонді  бюджету селищної територіальної громади на 2026 рік до доходів загального фонду належать надходження, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України та трансферти, визначені статтями 97, 101, 103-2, 103-3, 105 Бюджетного кодексу України а також надходження відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік».

         7. Установити, що джерелами формування спеціального фонду  бюджету селищної територіальної громади на 2026 рік:

       1) у частині доходів є надходження, визначені статтею 71 та статтею  69-1 Бюджетного кодексу України та трансферти, визначені статтею 103-1 Бюджетного кодексу України а також надходження відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік»,

       2) у частині фінансування є надходження, визначені пунктами 9 та  10 частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України.

          Установити, що у 2026 році кошти, отримані до спеціального фонду бюджету Летичівської селищної територіальної громади згідно з відповідними пунктами частини першої статті 69-1, частини першої статті 71 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію заходів, визначенимх відповідними  пунктами статті 13, частиною  другою статті 70   та частиною другої статті 71 Бюджетного кодексу України.

          8.Визначити на 2026 рік відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками  бюджету селищної територіальної громади видатки загального фонду на:  

- оплату праці працівників бюджетних установ (код 2110);

- нарахування на заробітну плату (код 2120);

- придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів (код 2220);

- забезпечення продуктами харчування (код 2230);

- оплату комунальних послуг та енергоносіїв (код 2270);

- соціальне забезпечення (код 2700);

- поточні трансферти місцевим бюджетам (код 2620).

  9.Надати право відділу фінансів Летичівської селищної ради отримувати, відповідно до статті 73 Бюджетного кодексу України, позики на покриття тимчасових касових розривів бюджету селищної територіальної громади на строк до трьох місяців у межах поточного бюджетного періоду, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в першу чергу, на оплату праці працівників бюджетних установ та нарахування на заробітну плату, придбання продуктів харчування та медикаментів, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, які відповідно до статті 43 Бюджетного Кодексу України покриваються Головним управлінням Державної Казначейської служби України в області в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.

 10. Головним розпорядникам коштів  бюджету Летичівської селищної територіальної громади забезпечити:

1) затвердження паспортів бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цим рішенням;

2) здійснення управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;

3) здійснення контролю за своєчасним поверненням в повному обсязі до  бюджету селищної територіальної громади коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету;

4) взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат бюджету з урахуванням вимог чинного бюджетного законодавства;

5) доступність інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:

- здійснення публічного представлення та оприлюднення інформації про виконання бюджетних  програм та показників, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням,  до 15 березня 2026 року;

- оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів.

6) забезпечити в першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; проведення розрахунків за електричну  енергію, водопостачання, водовідведення, інші енергоносії   та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених лімітів споживання енергоносіїв  у натуральних показниках для кожної бюджетної установи, виходячи  з обсягів відповідних бюджетних асигнувань.

    11.У процесі виконання  бюджету селищної територіальної громади за обґрунтованим поданням головного розпорядника коштів  бюджету Летичівської  селищної територіальної громади надати право відділу фінансів Летичівської селищної ради  у межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами здійснювати перерозподіл бюджетних асигнувань, затверджених у розписі бюджету та кошторисі в розрізі економічної класифікації видатків бюджету.

 У межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів перерозподіл видатків за бюджетними програмами, збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків, а також зміни розмірів, мети та обмеження в часі бюджетних призначень здійснюються за рішенням сесії селищної ради, погодженим з постійною комісією селищної ради питань планування, бюджету, фінансів та соціально – економічного розвитку, житлово – комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг.

 12.Якщо після прийняття селищною радою рішення про   бюджет Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік повноваження на виконання функцій передається відповідно до законодавства від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого головного розпорядника бюджетних коштів, дія бюджетного призначення не припиняється і застосовується для виконання тих самих функцій чи послуг іншим головним розпорядником бюджетних коштів, якому це доручено.

Передача бюджетних призначень здійснюється за рішенням селищної ради, погодженим з постійною комісією селищної ради з питань планування, бюджету, фінансів та соціально – економічного розвитку, житлово – комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг.

13.Відповідно до статті 101 Бюджетного кодексу України надати селищному голові право укладати  від імені Летичівської селищної ради договори про передачу міжбюджетних трансфертів.

14.У разі внесення Міністерством фінансів України змін  і доповнень до бюджетної класифікації в частині присвоєння окремим трансфертам, доходам і видаткам найменувань та кодів  класифікації, відділу фінансів селищної ради враховувати такі зміни під час складання та виконання  розпису селищної територіальної громади на 2026 рік.

Зазначені зміни вважати змінами, внесеними до бюджету Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік.

15. Здійснювати з 01 січня 2026 року з бюджету Летичівської селищної територіальної громади видатки на забезпечення діяльності бюджетних установ, закладів, визначених у додатку 7 до цього рішення, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України.

        16. Установити, що це рішення набирає чинності з 1 січня 2026 року.

        17. Додатки 1 - 7 до цього рішення є його невід’ємною частиною.  

        18.Відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України відділу фінансів Летичівської селищної ради забезпечити оприлюднення цього рішення в десятиденний строк з дня його прийняття.

        19.Контроль за виконанням рішення покласти на начальника відділу фінансів селищної ради та постійну комісію селищної ради з питань планування, бюджету, фінансів та соціально – економічного розвитку, житлово – комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг (голова комісії Морозова О.М.).

 

 


Селищний голова                                                                   Ігор ТИСЯЧНИЙ



 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

ДО ПРОЄКТУ  БЮДЖЕТУ ЛЕТИЧІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ   ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ   НА 2026 РІК  

 

 

  1. Інформація про соціально-економічний стан Летичівської селищної ради в 2025 році та прогноз її розвитку на 2026 бюджетний рік, покладені в основу проєкту бюджету селищної територіальної громади 


 

Соціально-економічний розвиток селищної ради за січень-жовтень 2025 року

 

                       

Протягом 2025 року, в умовах воєнного стану, робота Летичівської селищної ради зосереджувалася на виконанні завдань та  заходів,  які передбачали розв’язання гострих соціальних питань для населення громади, внутрішньо переміщених осіб, допомозі підрозділам Збройних сил України, максимальну мобілізацію фінансових ресурсів для забезпечення всіх виплат заробітної плати, соціальних допомог, належного функціонування медичних, освітніх закладів тощо.

           З метою вирішення актуальних питань життєдіяльності громади особлива увага приділялася організації виконання завдань і заходів Програми соціально- економічного та культурного розвитку Летичівської селищної ради  на 2025 рік, місцевих програм соціально-економічного розвитку. Найбільш актуальні для громади питання аналізувалися на засіданнях виконкому  та відповідних нарадах.

 Для забезпечення стабільного соціально – економічного розвитку громади, функціонування всіх систем його життєдіяльності селищною радою проводилась ефективна бюджетна політика.

В сфері промисловості спостерігається нарощування темпів реалізації виробленої продукції. На території громади здійснюють діяльність та сплату податків в селищний бюджет 5 промислових підприємств (ТОВ “Термопласт”, ТОВ “Летичівська меблева фабрика”, ТОВ “Летичівський комбікормовий завод”, ДП “Летичівське лісове господарство”, ТОВ “Стімул-плюс”).

Основну частину земель сільськогосподарського призначення обробляють сільськогосподарські підприємства: ТОВ «АГРОХОЛДИНГ 2012», ТОВ «Агрофірма «Обрій», ТОВ «Летичів-Агро».

За 10 місяців 2025 року завершено приватизацію 4 об’єктів малої приватизації на суму 458,117 тис. грн.

Відділ «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету  Летичівської селищної ради  надає 267 адміністративних послуг. Відділ ЦНАП здійснює свою діяльність за принципом «Єдиного вікна», тобто прийом документів та видача результатів послуг здійснюється виключно адміністратором.

У 2025 році в громаді офіційно проживає 460 внутрішньо переміщених осіб. Функціонує Рада з питань внутрішньо переміщених осіб, які перебувають у Летичівській селищній раді.

Також селищною радою надавалась різноманітна допомога, зокрема військовим частинам ЗСУ, людям на деокупованих територіях та в зоні бойових дій, постраждалим територіям Хмельницької області внаслідок ракетних обстрілів. За 10 місяців 2025 року на підтримку ЗСУ та силовим структурам з селищного бюджету використано 6,3 млн. грн. На потреби ЗСУ також спрямовані кошти, які було зібрано під час проведення благодійних заходів установами та закладами Летичівської громади на підтримку ЗСУ.

На розвиток та облаштування Ветеранського простору та роботу з родинами захисників України з Летичівської громади було залучено 1097,7 тис.грн. грантових коштів.

На фінансування громадських робіт залучено 705,6 тис. грн. з державного бюджету.

В галузі будівництва і архітектури виготовлено містобудівну документацію – генеральний план та план зонування селища Летичів, та в частині камеральної обробки топографічної зйомки – по історичному центру селища Летичів. Виконано коригування проектно-кошторисної документації по реконструкції очисних споруд селища Летичів Хмельницької області.

Прораховано 72 зведених кошторисів на поточні ремонти шкіл, дитячих садочків, укриття (ПРУ) та інших об’єктів громади.

З метою залучення інвесторів було надано дозвіл на розробку детального плану території для розміщення птахофабрики.

Для збільшення надходжень до бюджету за 10 місяців 2025 року Летичівською селищною радою передано в користування на умовах оренди та поновлено договори оренди землі комунальної власності загальною площею 223,4461 га (328 договори), що у сумі надходжень становить 1105706,02 грн. на рік.

Окрім того була здійснена робота над діючими договорами оренди землі в результаті якої укладено 4 додаткових угод на збільшення відсоткової ставки, загальною площею 10,4683 га.

Рішенням сесії погоджено продаж трьох земельних ділянок, що перебували в оренді власників об’єктів нерухомого майна (будівель), що після завершення оформлення договору купівлі продажу принесе у бюджет 585670,00 грн. без урахування ПДВ, визначених на основі звітів про експертну грошову оцінку об’єкта.

Рішенням сімдесят п’ятої сесії Летичівської селищної ради від 27.03.2025 р. затверджено технічні документації з нормативної грошової оцінки земель в межах населених пунктів, а саме: с. Білецьке, с. Майдан-Вербецький, с. Кудинка, с. Снітівка,  с. Рожни.

Рішеннями шістдесят шостої сесії від 30.10.2025 року було надано згоду виготовлення технічні документації з нормативної грошової оцінки земель в межах ще трьох  населених пунктів, а саме:с. Чапля, с. Юрченки та с. Сахни.

За 10 місяців 2025 року в Летичівській ТГ проводилось профільне грейдерування доріг громади на суму 408/465 тис.грн. Проведено поточний ремонт дороги по вул. Прилужній  в с. Козачки на суму 50364,0 грн., вул. Лісова в с. Вербка на суму 60826,8, вул. Героїв Крут в с-щі Летичів на суму 95839,93 грн., вул. Шірпала Леоніда в с-щі Летичів на суму 193764,0 грн., вул. Ярослава Мудрого в с-щі Летичів на суму 164341,10 грн., вул. Свободи в с-щі Летичів на суму 195662,62 грн., вул. Соборна в с-щі Летичів на суму 197765,0 грн., вул. Шевченка в с-щі Летичів на суму 148740,30 грн., вул. І.Франка в с-щі Летичів, вул. І.Огієнка в с-щі Летичів на суму 98751,66 грн., вул. Горбатюка в с-щі Летичів на суму 48852,51 грн., пр. Шкільний в с-щі Летичів на суму 145723,66 грн., вул. Чорновола в с-щі Летичів на суму 186143,98 грн., вул. Л.Українки в с-щі Летичів на суму 61872,0 грн., вул. Вадима Журавського в с. Новокостянтинів на суму 110916,0 грн., вул. Світанкова в с.Гречинці на суму 28467,60 грн., вул. Івана Мазепи в с-щі Летичів н суму 96406,63 грн., вул. Центральна в с. Гречинці на суму 69438,0 грн., вул. Цегельна в с. Новокостянтинів на суму 58398,0 грн. 

Надано субвенцію ДП «Служба місцевих доріг Хмельниччини» на проведення поточного ремонту доріг місцевого значення  на загальну суму 1673,6 тис. грн.:

-   автомобільна дорога Остропіль Вовковинці – Козачки;

-   автомобільна дорога Ставниця – Щедрова;

-   автомобільна дорога Летичів – Гречинці;

-   автомобільна дорога М30 – Голенищеве на мвідрізку М30 – с. Білецьке.

Проведено поточний ремонт ліній електропередач для вуличного освітлення по вул. Центральній, вул. Польовій вул. Цегельній, пров. Поштовому в с. Новокостянтинів, а саме протягнуто ЛЕП для вуличного освітлення протяжністю 2520 метрів та встановлено 54 світильники та по  вул.. Центральній, вул. Набережній та вул. Загребельній в с. Суслівці, а саме: протягнуто ЛЕП для вуличного освітлення протяжністю 2820 метрів та встановлено 46 світильників.

Забезпечення всебічного розвитку здобувачів освіти дошкільного віку в громаді, відповідно до їх індивідуальних особливостей, культурних потреб, здійснюють 9 закладів дошкільної освіти: 5 ЗДО та в складі ліцеїв 2 структурних підрозділи з шестигодинним режимом роботи та 2 короткотривалих групи денного перебування, у яких дошкільною освітою охоплено 418 вихованців.

Відповідно  до наказу  Міністерства освіти і науки України від 09.12.2024 року №1718 «Про реалізацію інноваційного освітнього проекту на всеукраїнському рівні за темою «Забезпечення якості дошкільної освіти в науково-педагогічному проекті «Інтелект України»»  на базі  трьох закладів  дошкільної освіти громади-  Летичівського  ЗДО  ЦРД «Калинонька», закладу дошкільної освіти №2 «Веселка» Летичівської селищної ради, Летичівського ясла-садка  №4 «Дзвіночок»  розпочато  реалізацію даного проєкту.

Освітні послуги в сфері повної загальної середньої освіти надають шість ліцеїв громади, в яких у 2025/2026 навчальному році навчається 1870 учнів. У громаді функціонує  один опорний заклад - Летичівський ліцей №1.

Всі освітні заклади громади мають мультимедійні комплекси, підключені до мережі Інтернет. Є в наявності програмне забезпечення.

У закладах загальної середньої освіти за інклюзивною формою навчання навчається 29 дітей, 8 дітей здобувають освіту за індивідуальною формою,14 дітей дошкільного віку навчаються за інклюзивною формою навчання. У закладах освіти введено посади асистентів вчителів та асистентів вихователів.

 

       Головною метою соціально-економічного розвитку громади у 2026 році є:

Створення умов для соціального захисту громадян, ВПО, зменшення рівня їх безробіття та працевлаштування в легальному секторі економіки; ефективне використання природно-ресурсного потенціалу та комунального майна громади для збільшення надходжень до місцевого бюджету; підтримка діяльності та розвитку малого підприємництва; спрямування бюджетного фінансування на гарантування населенню базових медичних та освітніх послуг, захист від зовнішньої агресії, підтримку Збройних сил України та територіальної оборони.

Виконання визначених у Програмі завдань та заходів, стане вагомим підґрунтям для стабілізації економічної ситуації в умовах війни, надходжень до податкової бази бюджету громади, соціальний захист населення,  забезпечення соціальних гарантій жителям громади та внутрішньо переміщеним особам,  допомозі військовим підрозділам ЗСУ, сприятиме досягненню головної мети Програми.

Зосередження та належна координація ефективного використання наявних фінансових ресурсів, одержаних за рахунок бюджетів усіх рівнів, власних коштів

підприємств, іноземних та вітчизняних інвесторів, коштів міжнародних

фінансових організацій, благодійних фондів дасть змогу забезпечити досягнення цілей, визначених у цій Програмі.

 

Пріоритетними напрямами та завданнями в сфері економічного розвитку на 2026 рік є:

- сприяння релокації суб’єктів господарювання з зони воєнних дій на територію громади;

  • забезпечення режиму максимального сприяння діяльності малого та середнього бізнесу, підвищення його ролі у соціально-економічному житті громади;

  • недопущення обмежень на шляху розвитку підприємництва;


- застосування комплексного підходу до розвитку сфери надання адміністративних послуг, максимального наближення сервісу держави до кожного мешканця громади.

Основні заходи, що плануються для їх виконання:

  • стимулювання самозайнятості населення шляхом  зменшення податкового навантаження, впровадження дієвого механізму громадських робіт, допомозі реалізації стартапів,  в написанні бізнес-планів та участі в державних програмах підтримки започаткування власної справи, підтримки внутрішньо переміщених осіб тощо;

  • підтримка  жінок–внутрішньо переміщених осіб, жінок громади та молоді з питань їх самореалізації та започаткування бізнесу;

  •  підтримка в відновленні та стабілізації роботи релокованого на територію громади бізнесу;




  • організація надання адміністративних послуг в найкоротші терміни і при мінімальній кількості відвідувань заявників, спрощення процедури отримання послуг і поліпшення якості їх надання, створення належної системи інформування громади про адміністративні послуги та роботу ЦНАП, в тому числі через веб-сторінку, сторінки у соціальних мережах;

  • надання суб’єктам звернень вичерпної інформації і консультацій з питання вимог та порядку надання адміністративних послуг;

  • придбання робочої станції для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з електронним носієм або паспорта громадянина України у формі ІD – картки з комплектом обладнання;

  • придбання робочої станції для оформлення та видачі посвідчення водія і державної реєстрації транспортних засобів;




  • сприяння розвитку малого та середнього бізнесу, в тому числі шляхом співпраці селищної ради з підприємницькими структурами при розгляді та затвердженні ставок місцевих податків і зборів, забезпечувати досягнення балансу інтересів суб’єктів господарювання та влади.


 

Оцінка надходжень до бюджету громади за січень-листопад 2025 року

 

Бюджет Летичівської селищної територіальної громади за 11 місяців 2025 року (без врахування офіційних трансфертів) отримав 174277354 грн, що більше уточнених планових показників на відповідний період на 8508116 грн, виконання дохідної частини становить 105,1 відсотка.

До загального фонду бюджету громади у січні-листопаді 2025 року, при запланованих 158742727 грн, надійшло 168256672 грн податків, зборів та інших платежів (без врахування офіційних трансфертів), понад план отримано 9513945 грн, виконання становить 106,0 відсотків.

Фактичні надходження податку на доходи фізичних осіб, питома вага яких у загальному фонді бюджету становить 54,0 відсотки, склали 90811923 грн, що більше  планових показників на 6726334 грн., виконання становить 108,0 відсотків.

Друге місце за обсягом надходжень до загального фонду бюджету громади належить акцизному податку – 15,5 відсотків. Цього податку надійшло в загальній сумі 26147666 грн, що більше запланованих завдань на 1222941 грн, виконання становить 104,9 відсотків. Надходження від пального складають 86,0 відсотків, в абсолютному значенні – 22492919 грн.

Наступне місце займає єдиний податок  - 14,5 відсотків, якого надійшло в звітному періоді   24342468 грн, або 105,9 відсотків запланованого показника.

Питома вага податку на майно складає 14,0 відсотків. Надходження складають 23482721 грн, в тому числі: плата за землю – 20865035 грн, або 106,3 відсотки планових завдань; податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – 2617686 грн, або 99,5 відсотків планових показників.

До спеціального фонду бюджету громади (без врахування офіційних трансфертів) надійшло 6020682 грн, що менше річних кошторисних призначень на 1005829 грн, що становить 85,7 відсотків, а саме: власні надходження бюджетних установ – 4629108 грн, надходження до фонду охорони навколишнього середовища – 342034 грн, надходження до бюджету розвитку – 1049540 грн.

 

2.Оцінка доходів бюджету Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік з урахуванням втрат доходів бюджету громади внаслідок наданих селищною радою податкових пільг.

Доходна частина бюджету Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік спланована на основі норм Бюджетного та Податкового кодексів України,  Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (зі змінами).

При прогнозуванні дохідної частини бюджету громади на 2026 рік  враховано:

  •  статистичні показники, які використовуються при розрахунку прогнозних надходжень податків та зборів, зокрема за 2024 рік, очікувані макропоказники Мінекономрозвитку на 2025 рік та основні скореговані прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2026 рік в редакції постанови Кабінету Міністрів України від  06.08.2025 № 946 “Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2026 – 2028 роки”.

  • фактичне виконання дохідної частини бюджету за результатами 2022 - 2024 років та надходження поточного року;

  • продовження на 2026 рік дії тимчасової норми щодо підвищеного (+4%) нормативу зарахування податку на доходи фізичних осіб до місцевих бюджетів (крім бюджету м. Києва)

  • наявну податкову базу 2025 року.

  • періоди дії воєнного стану та ліквідації наслідків збройної агресії проти України

  • спрямування ПДФО з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами до державного бюджету;

  • перегляд ставок акцизного податку на вироблене в Україні та ввезеного на митну територію України пального, тютюнові вироби з врахуванням поступового наближення ставок акцизного податку на пальне до рівня, передбаченого директивами ЄС, відповідно до Закону України від 18.07.2024 № 3878 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку”;

  •  кількість платників, ставки податку (на основі рішень селищної ради), база для розрахунку єдиного податку (розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – для першої групи платників єдиного податку, розмір мінімальної заробітної плати – для другої групи платників єдиного податку, індекс споживчих цін – для третьої групи платників єдиного податку);

  •  розмір орендної плати відповідно до договорів оренди, ставки земельного податку, встановлені рішеннями селищної ради,

  • рішення сесії Летичівської селищної ради від 30.06.2025 року №12  «Про встановлення ставок єдиного податку на території Летичівської селищної ради для платників першої та другої групи»;

  • рішення сесії Летичівської селищної ради від 30.06.2025 року №13 «Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об’єктів житлової та /або нежитлової нерухомості на території Летичівської селищної ради»;

  • рішення сесії Летичівської селищної ради від 30.06.2025 року  №14 «Про встановлення ставок плати за землю на території Летичівської селищної ради».


Показники бюджету базуються на прогнозі бюджету на 2026-2028 роки, схваленого рішенням виконавчого комітету Летичівської селищної ради від 28.08.2025 року №193 “Про схвалення прогнозу бюджету Летичівської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки” та з урахуванням особливостей складання проєктів місцевих бюджетів на 2026 рік, доведених Міністерством фінансів України. Відповідно до ч.2 п.п.2 ст. 751 Бюджетного  кодексу України у бюджеті на 2026 рік передбачено відхилення показників прогнозу бюджету від показників, визначених на відповідні бюджетні періоди прогнозом бюджету на 2026-2028 роки.

Відхилення показників проєкту бюджету на 2026 рік від прогнозу на 2026-2028 роки становить 13520180,0 грн, яке виникло за рахунок збільшення кількості робочих місць в результаті розширення існуючих та відкриття нових об’єктів виробництва та торгівлі (ТОВ «КПД», Повне товариство "Ломбард "Гарант Капітал", ТОВ "М’ясний майстер", ТОВ  «СТ»,  ТОВ "Летичівська птахофабрика" та інші), розширення бази оподаткування, виявлення нових платників, проведення аналізу надходжень податків за липень-листопад 2025 року.

 

В цілому, показник доходів бюджету Летичівської селищної територіальної громади планується в сумі   197152310 грн.  у тому числі:


  • загальний фонд -    190423250 грн.

  • спеціальний фонд – 6729060 грн.


 

Доходи бюджету по загальному та спеціальному фондах (без урахування міжбюджетних трансфертів) на 2026 рік обраховані в сумі 186358810 гривень, що більше затверджених показників  на 2025 рік (станом на 01.12.2025 року) на 6418379 гривень.

Податкові надходження складають 177711750 грн, неподаткові надходження – 8647060 грн.

Враховуючи, що основну питому вагу в надходженнях  бюджету територіальної громади займає податок на доходи фізичних осіб, в  розрахунку доходів враховано чисельність працюючих в громаді та розмір   мінімальної заробітної плати на 2026 рік.

В надходженнях податку на доходи фізичних осіб по Летичівській ОТГ досить висока питома вага бюджетної сфери, а саме 28,5%. У 2026 році   по бюджетній сфері заробітна плата визначається відповідно до прогнозного посадового окладу працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, який з 1 січня 2026 встановлено в розмірі 3470 гривень відповідно до Бюджетної декларації на 2026 – 2028 рр, затвердженої постановою КМУ від 27.06.2025 №774.

       Рішенням вісімдесят першої сесії Летичівської  селищної ради восьмого скликання від 30 червня 2025 року №14 «Про встановлення ставок плати за землю на території Летичівської селищної ради» встановлені пільги у розмірі 100 відсотків для фізичних осіб зі сплати земельного податку, а саме учасники АТО, учасники бойових дій та члени сімей загиблих військовослужбовців, а також зниклих безвісти або захоплених в полон під час виконання бойових завдань, учасники ліквідації на Чорнобильській АЕС.  Втрати бюджету від наданих радою пільг по земельному податку з фізичних осіб на 2026 рік орієнтовно очікуються в сумі 180000 грн.

 

3. Пояснення до основних положень  рішення про   бюджет Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік, включаючи аналіз пропонованих обсягів доходів, видатків і кредитування за бюджетною класифікацією

Доходи   бюджету Летичівської селищної територіальної громади

Прогнозні показники доходів загального фонду бюджету громади на 2026 рік становлять 179629750 гривень, у порівнянні із прогнозними  показниками  2025 року збільшено на 7253483 гривень,  темп росту становить 104,2%.

ККД 11010100 «Податок та збір на доходи фізичних осіб»

Основним джерелом надходжень бюджету територіальної громади є податок на доходи фізичних осіб, питома вага якого становить 54,0% від планового показника доходів загального фонду 2025 року.

  • надходжень податку на доходи фізичних осіб на 2026 рік розрахований із урахуванням прогнозного обсягу фонду оплати праці, рівня середньої заробітної плати, а також бази та діючих ставок оподаткування доходів фізичних осіб.


Основні чинники, які вплинуть на надходження податку на доходи фізичних осіб:


  • застосування єдиної ставки (18%) оподаткування доходів фізичних осіб;




  • рівень мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму;

  • зниження податкового навантаження на громадян, за рахунок надання податкової соціальної пільги на рівні 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб для будь-якого платника податку за умови, що дохід не перевищує 1,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

  • спрямування до селищного бюджету додатково 4% податку на доходи фізичних осіб відповідно до ст.52 Закону «Про Державний бюджет України на 2026 рік», де вказано, що з метою сталого проходження опалювального періоду 2025/2026 років та забезпечення своєчасних розрахунків за комунальні послуги та енергоносії у 2026 році додаткові надходження до загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, визначені частиною першою цієї статті, у розмірі 4 відсотки спрямовуються на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, які використовуються в процесі виробництва теплоенергії або іншого виду енергії, на підтримку підприємств з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, централізованого постачання холодної води та водовідведення.

  • спрямування ПДФО з військовослужбовців до державного бюджету країни.


Прогнозні показники податку на доходи фізичних осіб по бюджету громади на 2026 рік розраховані в сумі 96950000  грн., що на 6146077,0 грн або на 6,8% більше надходжень за 11 місяців 2025 року.

Розрахунок податку на доходи фізичних осіб на 2026 рік

тис. грн












































№ п/п Показник Надходження податку
1 Очікувані надходження податку на доходи фізичних осіб у 2026 році (контингент) 151484,4
2 Прогнозні показники податку на доходи фізичних осіб на 2021 рік до зведеного бюджету (контингент) (р.3+р.4+р.5+р.6), в тому числі: 151484,4
3 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати  

114062,5
4 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата 34531,3
5 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування  

2187,5
6 Податок на доходи фізичних осіб у вигляді мінімального податкового зобов’язання, що підлягає сплаті фізичними особами 703,1
7 Бюджет територіальної громади - 64% (р.2*64%) 96950,0



 

ККД 13010000 «Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів»


  • прогнозного показника рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів  на 2026 рік до бюджету громади здійснено з урахуванням надходжень поточного року, а також з урахуванням економічної ситуації на сьогоднішній день та структурних змін у філії «Летичівське лісове господарство», які відбулись в кінці 2024 року.

  • На території Летичівської селищної радиє 2 платника рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, а саме КП «Летичівський спецлісгосп» та філія «Подільський лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України»


Прогнозні показники рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 2026 рік до бюджету громади плануються в сумі 1450000 грн, або на 30,9 відсотків  менше планового показника  2025 року.

Рентна плата за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення планується в сумі 9900 грн. у відповідності до очікуваних надходжень 2025 року.

Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення планується в сумі 25000 грн, враховуючи очікувані надходження 2025 року. Рентну плату сплачує один платник – ПП «Новокон».

ККД 11020200 «Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності»

Прогноз надходжень на 2026 рік податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності визначено відповідно до положень Бюджетного та Податкового кодексів України, з урахуванням очікуваних надходжень 2025 року в сумі  8000 грн.

При розрахунку враховано очікувані надходження у 2025 році і сталу ставку податку 18%. Платником податку у 2025 році було КГП «Злагода» Летичівської селищної ради.

         Розрахунок прогнозних надходжень  місцевих податків і зборів на 2026 рік  здійснено на основі Податкового Кодексу України, прийнятих ставок та   прогнозних показників поточного року.

 

                       ККД 18010000 «Податок на майно»

Податок на майно обраховано на 2026 рік в загальній сумі 25482300 грн.  

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2026  рік   визначено в сумі 2682300 грн, в тому числі:  для об"єктів житлової нерухомості –332300,0 грн., для нежитлової нерухомості – 2350000 грн.

           В 2026 році податок за житлову нерухомість юридичними особами сплачуватиметься за 2025 рік з розрахунку 48,0 грн. за 1 кв.м. (0,6% від мінімальної зарплати на 01.01.2025 року – 8000,0 грн.).,  і за нежитлову нерухомість  за звітний календарний рік з  розрахунку від 16,0 до 48,0 грн. за 1 кв.м. ( на 01.01.2025 року мінімальна зарплата 8000,0 грн., ставка від 0,2% до 0,6 %).  Платниками податку з юридичних осіб за нежитлову та житлову нерухомість в 2025 році є 55 юридичних осіб.

          Податок на житлову та нежитлову нерухомість, що сплачується фізичними особами обраховано в сумі 970000 грн. з урахуванням прогнозних надходжень 2025 року та наявного податкового боргу. Ставка податку на нежитлову нерухомість в 2026 році сплачуватиметься на рівні 0,1-0,3 % мінімальної заробітної плати, або  8,0-24,0 грн. за один квадратний метр.

Земельний податок на 2026 рік визначаємо в сумі 2700000 грн. з врахуванням фактичних надходжень 2025 року та наявного податкового боргу. Кількість платників земельного податку: юридичних осіб – 45, фізичних осіб –11250.

Орендна плата за землю на 2026 рік запланованав сумі 20100000 грн.,відповідно до прогнозних надходжень 2025 року та врахуванням нових укладених у 2025 році договорів оренди земельних ділянок, проведеної нормативної грошової оцінки земель, а також наявного податкового боргу. Ставки орендної платистановлятьвід 3% до 12%нормативної грошової оцінки в залежності від цільового призначення земельної ділянки.Кількість платників орендної плати: юридичних осіб – 57, фізичних осіб – 169.

ККД 18030000 «Туристичний збір»

Туристичний збір на 2026 рік заплановано в сумі 22000 грн. Показник розраховано з урахуванням очікуваних показників 2025 року. Ставка оподаткування у 2026 році – 0,5% від розміру мінімальної заробітної плати для внутрішнього туризму, 0,9% - для в’їзного туризму.Платниками туристичного збору в 2025 роцібули2 юридичних особи та1 фізична особа – підприємець.

                   ККД 18050000 «Єдиний податок »

Єдиний податок на 2026 рік розраховано з врахуванням очікуваних надходжень поточного року та ставок, прийнятих на 2026 рік, в сумі 25847700 грн.

Згідно Податкового кодексу України в 2026 році ставки єдиного податку для 1-ї групи платників встановлюються у розмірі до 10% до прожиткового мінімуму, а для 2-ї групи - до 20 % від розміру мінімальної заробітної плати.

Ставки для платників єдиного податкудля всіх видів діяльності встановлено: для 1 групи платників - в розмірі 10%від прожиткового мінімуму, а для 2 групи - в розмірі10%-20% від мінімальної заробітної плати.

Розрахунок єдиного податку по фізичнихособах здійсненоз врахуваннямкількості платників податкута прийнятих на 2026 рік ставок податку. Прогнозна сума податку по фізичних особах обрахована в сумі 18447700 грн., що на 4,2 % більше прогнозного показника 2025 року.

        По юридичних особах розрахунок єдиного податку здійснено з врахуванням кількості платників (17 суб’єктів господарювання) та надходжень 2025 року. Прогнозна сума єдиного податку по юридичних особахна 2026 рік визначена в сумі 900000 грн.

Єдиний податок з сільськогосподарськихтоваровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків на 2026 рік розраховано в сумі6500000 грн. відповідно до очікуванихнадходжень 2025 року. Кількість платників податку - 32.

          ККД 14000000 «Внутрішні податки на товари та послуги»

  Загальна сума акцизного податку на 2026 рік розрахована в сумі 27854850 гривень

Розрахунок акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на 2026 рік проведено з врахуванням очікуваного надходження податку за 2025 рік і заплановано в сумі1254850 грн. Реалізація підакцизних товарів (алкогольних напоїв) здійснюється43 об"єктами торгівлі Планові показники акцизного податку з реалізаціївиробниками та/або імпортерами, у тому числі в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, що оподатковується згідно з підпунктом 213.1.14Податкового кодексу України обраховано відповідно до очікуваних показників 2025 року і заплановано в сумі 2600000 грн.Надходження акцизного податкуз вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (пальне) та з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) (пальне) обраховано відповідно до фактичних надходжень за 11 місяців та прогнозованих надходжень за 2025 рік в сумі 2500000 грн. та 21500000 грн.

 

Неподаткові надходження

 

 Неподаткові надходження обраховано в загальній сумі 1980000 грн.

Прогнозні надходження державного мита обраховано на 2026 рік з урахуванням очікуваних надходжень2025 року в сумі 120000 грн., в тому числі: державне мито, пов`язане з видачею та оформленням закордонних паспортів (посвідок) та паспортів громадян України – 3500 грн., державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування – 116500 грн.

                                                            

 Надходження адміністративних штрафів, що накладаються виконавчим комітетом селищної ради або утвореним в установленому порядку адміністративними комісіями прогнозується на 2026 рік в сумі 35000 грн. відповідно до очікуваних фактичних надходжень 2025 року.

 

Розрахунок прогнозної плати за надання адміністративних послуг на 2026 рік проведено  із врахуванням динаміки кількості наданих послуг та становить 800000 грн. База оподаткування та розміри плати встановлюються різними відомствами (Державна міграційна служба, Державна служба статистики, Державна реєстраційна служба, Міністерство внутрішніх справ, тощо) і  щомісячні надходження по них  не є сталими.

 

Прогноз інших надходжень на 2026 рік до бюджету  громади визначено відповідно до положень Бюджетного кодексу України та з врахуванням фактичних надходжень 2025 року, в сумі 430000 грн.

Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом обраховано в сумі 250000 грн. відповідно до укладених договорів.

Прогноз орендної плати за водні об’єкти , що надаються селищною територіальною громадою визначено в сумі 80000 грн., враховуючи надходження 2025 року та суми згідно новоукладених договорів.

Розрахунок інших  неподаткових надходжень проведено відповідно до очікуваних надходжень 2025 року і визначено в сумі 300000 гривень.

 

 

 

Доходи спеціального фонду

Основними платежами спеціального фонду є власні надходження бюджетних установ та екологічний податок, що відповідно становлять 99,1%, 0,9%  від показника доходів спеціального фонду бюджету громади на 2026 рік.

  Прогнозні показники доходів спеціального фонду бюджету селищної територіальної громади на 2026 рік, у порівнянні із  уточненими прогнозними показниками 2025 року зменшено на 835104 грн. та становлять 6729060 грн

 

ККД 19010000 «Екологічний податок»

Прогнозні надходження на 2026 рік екологічного податку передбачено   в сумі  62000 грн, що складає 103,3% планових показників 2025 року.  Надходження розраховано у відповідності до очікуваних надходжень поточного року.

            Екологічний податок в громаді сплачують 29 платників. Основними платниками є КГП «Злагода», ТОВ «Агрохолдинг 2012», ТОВ «Стімул плюс».

ККД 25000000 «Власні надходження бюджетних установ»

До власних надходжень бюджетних установ належать плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю (плата за навчання у вищих навчальних закладах, виробниче навчання і виробничу практику учнів, відрахування від пенсій підопічних будинків інтернатів системи соціального захисту населення тощо), надходження бюджетних установ від додаткової (господарської) діяльності, плата за оренду майна бюджетних установ, надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна), благодійні внески, гранти та дарунки, кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів.

Прогнозна сума власних надходжень на 2026 рік становить

6667060 грн., що  на 215220,0 грн. більше  прогнозних надходжень 2025 року. В розрізі  розпорядників коштів прогнозна сума надходжень становить:


  • Летичівський ДЗО Центр розвитку дитини «Калинонька» -750000 грн.

  • відділ культури, туризму, національностей та релігій Летичівської селищної ради – 511850 грн.,

  • Летичівський ліцей № 1 Летичівської селищної ради – 1531000  грн.,

  • Летичівський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) – 230000 грн.

  • ДНЗ «Дзвіночок» - 420000 грн.

  • ДНЗ «Веселка» - 420000 грн.

  • Летичівський ліцей №2 – 900000 грн.

  • Летичівський ліцей №3 – 881540 грн.

  • Летичівська селищна рада – 442670 грн.

  • Відділ освіти молоді та спорту ДНЗ – 580000 грн.  


 

 

                     Видатки бюджету селишної територіальної громади

 

Фінансовий ресурс бюджету селищної ТГ на 2026 рік сформовано з урахуванням норм Бюджетного  кодексу України, Податкового кодексу України Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку України на 2026 рік.

Формування видаткової частини  бюджету селищної територіальної громади на 2026 рік здійснювалось у відповідності до ст.89,91 Бюджетного кодексу України з урахуванням показників, затверджених Законом України “Про Державний бюджет України на 2026 рік”.

При формуванні проєкту бюджету селищної територіальної громади на 2026 рік забезпечено  основні пріорітети  бюджетної політики, збережено соціальну направленність бюджету. Видаткова частина сформована на основі поданих головними розпорядниками коштів бюджету бюджетних запитів, з урахуванням    розміру мінімальної заробітної плати з 1 січня 2026 року в розмірі 8647 гривень   та посадового окладу працівника І-го тарифного розряду ЄТС     в розмірі 3470 грн.  

Загальний обсяг видатків  бюджету Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік визначено у сумі  197152310 грн, з них обсяг видатків загального фонду бюджету становить 188423250 грн. та видатків спеціального фонду бюджету – 8729060 грн, в тому числі обсяг публічних інвестицій – 2000000 грн. (передача із загального фонду до бюджету розвитку спеціального фонду). Складовою частиною видатків бюджету Летичівської селищної територіальної громади є:

Освіта – 93163810 грн.,

Державне управління – 41911740 грн.,

Охорона здоров’я -  7030090 грн.,

Культура і мистецтво – 10691430 грн.,

Фізична культура і спорт, молодіжні програми – 3920580 грн.,

Соціальний захист та соціальне забезпечення – 15345630 грн,

Житлово – комунальне гросподарство – 10000000 грн.,

           Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій – 1609830 грн.,

           Утримання доріг – 11000000 грн.,

           Резервний фонд – 120000 грн.,

           Природоохоронні заходи – 62000 грн.,

           Інша діяльність – 2297200 грн.

 

Видатки загального та спеціального фондів бюджету селищної територіальної громади у 2026 році фінансуватимуться за рахунок:

- доходів   бюджету  селищної ТГ                           -   179629750 грн;

- власних надходжень бюджетних установ             6729060 грн.;

- трансфертів з державного та місцевого бюджету – 10793500 грн;

 в тому числі:

- базової дотації – 6679700 грн.,

- дотації з місцевого  бюджету на здійснення   переданих  з державного бюджету  видатків   з утримання закладів освіти та охорони здоров"я

  за рахунок відповідної  додаткової дотації з державного бюджету                                              -   545400грн.,

- додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення  повноважень органів місцевого самоврядування  на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв`язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації   - 3568400 грн.

 

          По  головному розпоряднику бюджетних коштів – відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради в  бюджеті селищної територіальної громади на 2026 рік передбачено обсяг планових асигнувань в сумі 93238810 грн., з них по загальному фонду – 85756270 грн. та по спеціальному фонду – 7482540 грн. 

 

По головному розпоряднику бюджетних коштів – Летичівській селищній раді обсяг планових асигнувань на 2026 рік в бюджеті  громади становить 84354270 грн., з них по  загальному фонду – 83619600 грн. та по спеціальному фонду – 734670 грн.

По головному розпоряднику бюджетних коштів - відділу культури, туризму, національностей та релігій  Летичівської селищної ради в  бюджеті Летичівської селищної територіальної громади  на 2026 рік передбачені видатки в сумі 17449500 грн,  з них по загальному фонду – 16937650 грн. та спеціальному фонду – 511850  грн.

По головному розпоряднику бюджетних коштів – відділу фінансів Летичівської селищної ради обсяг планових призначень становитиме 2109730 грн.

 

                                            Освіта

На утримання установ та закладів   галузі «Освіта», в  бюджеті Летичівської селищної територіальної громади  на 2026 рік передбачений обсяг асигнувань в  сумі 93163810 грн., що забезпечує потребу установ в повному обсязі, з них по:

  - загальному фонду – 85216360 грн.;

  - спеціальному фонду – 5947390 грн.

Дані кошти будуть спрямовані на утримання   установ та закладів освіти, в тому числі :

- закладів загальної середньої освіти – 32872180 грн.,

- закладів дошкільної освіти – 35221350 грн.,

- центру творчості дітей та юнацтва – 5281630 грн.,

- дитячої школи мистецтв – 5817450  грн.,

- інклюзивно – ресурсного центру – 353930  +  грн.,

- інших закладів освіти -   11617210 грн.

Розрахунковий фонд заробітної плати працівників   установ та закладів освіти обчислений в сумі 65875670 грн., який розрахований з урахуванням мінімальної заробітної плати  в розмірі 8647 грн. та посадового окладу працівника І-го тарифного розряду ЄТС  в розмірі 3470 грн.; надбавок і доплат до заробітної плати, які носять обов’язковий характер (робота в нічний час, шкідливі умови праці, вислугу років тощо); доплати до рівня мінімальної заробітної плати, надбавки за престижність педагогічним працівникам закладів дошкільної освіти в розмірі 30 %, матеріальної допомоги на оздоровлення.

Видатки на придбання продуктів харчування передбаченні в сумі 4310000 грн., з них :

- учнів закладів загальної середньої освіти – 2420000 гривень;

- дітей в закладах дошкільної освіти  передбачені в сумі 1890000 гривень.  

Потреба у видатках обрахована згідно затверджених норм харчування на 1 дитину у навчальних закладах  та рішення виконавчого комітету Летичівської селищної ради  № 3 від 23.01.2025 року «Про  встановлення вартості харчування, розміру батьківської плати за хпрчування, надання пільг   здобувачам освіти в закладах освіти Летичівської селищної ради на 2025 рік».

Видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв обчислені, виходячи із середньорічного фактичного споживання в натуральних показниках за 2023-2024 роки та розрахункового річного споживання за 2025 рік (виходячи із споживання за 10 місяців поточного року), та  становлять  6726070 гривень.

В бюджеті громади в зв’язку з відсутністю розподілу, не передбачено обсяг фінансування за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для виплати заробітної плати  з нарахуваннями педагогічним працівникам загальноосвітніх навчальних закладів.

  На утримання  закладів загальної середньої освіти в бюджеті селищної територіальної громади передбачено планових асигнувань в сумі 32872180 грн, в тому числі по загальному фонду за рахунок коштів місцевого бюджету -  29239530 грн., з них для виплати заробітної плати з нарахуваннями  обслуговуючому персоналу - 20150320 грн., на оплату комунальних послуг та енергоносіїв передбачено 5625260 грн., придбання продуктів харчування – 1890000 грн.,   придбання медикаментів – 43640 грн., придбання предметів, матеріалів та та інших господарських матеріалів - 971520 грн., проведення медичного огляду працівників – 98540 грн., на оплату послуг – 490660 грн. та  інші поточні видатки – 30410 грн.            

 По спеціальному фонду передбачається обсяг планових призначень в сумі 3632650 грн., в тому числі для виплати заробітної плати з нарахуваннями – 61000 грн. та  для придбання продуктів харчування – 3571650 грн.

 

Обсяг видаткової частини бюджету  громади на 2026 рік на утримання   закладів дошкільної освіти планується в сумі 35221350 грн., з них по загальному фонду – 33371520 грн, по спеціальному фонду – 1849890 грн. (по КПКВКМБ 0611010 – 4812600 грн., по КПКВКМБ 0621010 – 4943580 грн., по КПКВКМБ 0631010 – 1314450  грн., по КПКВКМБ 0641010 – 7950830 грн., по КПКВКМБ 0651010 – 14350060 грн.).

По загальному фонду обсяг асигнувань на виплату заробітної плати з нарахуваннями передбачаються в сумі 28279540 грн., який розрахований з урахуванням мінімальної заробітної плати  в розмірі 8647 грн. та посадового окладу працівника І-го тарифного розряду ЄТС  в розмірі 3470 грн.; надбавок і доплат до заробітної плати, які носять обов’язковий характер (робота в нічний час, шкідливі умови праці, підвищення посадового окладу педагогічним працівникам, доплату за вислугу років тощо); доплати до рівня мінімальної заробітної плати, надбавки за престижність педагогічним працівникам, матеріальної допомоги на оздоровлення.  На оплату комунальних послуг та енергоносіїв передбачено обсяг асигнувань в сумі 1842630 грн., видатки на забезпечення продуктами харчування вихованців дошкільних навчальних закладів   становлять  2420000 грн. Для придбання предметів, матеріалів та інших господарських матеріалів в дошкільних навчальних закладах передбачається обсяг планових призначень в сумі 510310 грн., придбання медикаментів – 45440 грн., проведення медичного огляду працівників – 49630 грн.,   на оплата послуг  -  217840 грн., інші видатки – 6130 грн.

По спеціальному фонду передбачається обсяг планових призначень для придбання продуктів харчування в сумі   1849890 грн.

За рахунок доходів  бюджету громади асигнування на надання позашкільної освіти, заходи з позашкільної роботи по КПКВКМБ 0611070 «Надання позашкільної освіти закладами позашкільної освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми» в  бюджеті громади на 2026  рік по загальному фонду планується обсяг асигнувань в сумі 5281630 грн. На виплату заробітної плати з нарахуваннями заплановано  5002000 грн., що розраховано з врахуванням мінімальної заробітної плати  в розмірі 8647 грн. та посадового окладу працівника І-го тарифного розряду ЄТС в розмірі 3470 грн., надбавок і доплат до заробітної плати, які носять обов’язковий характер, надбавки за  престижність в розмірі 5 %,  доплати до рівня мінімальної заробітної плати.  Для оплати комунальних послуг та енергоносіїв заплановано 126430 грн., інші видатки – 153200 грн.

Для надання спеціалізованої освіти мистецькими школами (утримання Летичівської дитячої школи мистецтв) по КПКВКМБ 1011080 «Надання спеціалізованої освіти мистецькими школами» в бюджеті Летичівської селищної територіальної громади передбачено асигнувань на 2026 рік  на суму 5817450 грн., з них по загальному фонду – 5352600 грн., спеціальному фонду – 464850 грн. По загальному фонду для фінансування виплат заробітної плати з нарахуваннями    заплановано 4270000 грн., що  розраховано  з врахуванням мінімальної заробітної плати  в розмірі  8647 грн. та посадового окладу працівника І-го тарифного розряду ЄТС в розмірі 3470 грн., надбавок і доплат до заробітної плати, які носять обов’язковий характер, надбавки за  престижність в розмірі 5 %,  доплати до рівня мінімальної заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. Видатки для оплати комунальних послуг та енергоносіїв   заплановано в сумі  1013000 грн., інші поточні видатки – 69600 грн.

По спеціальному фонду за рахунок власних надходжень установи передбачаються видатки в сумі 464850 грн., які  заплановано на  придбання предметів, матеріалів та оплати послуг (крім комунальних) на суму 207430 грн., на виплату заробітної плати з нарахуваннями – 207420 грн. та оплату електроенергії – 50000 грн.

 

На утримання групи централізованого господарського обслуговування відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради по КПКВКМБ 0611141 «Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти» в   бюджеті селищної територіальної громади на 2026 рік передбачається обсяг асигнувань  в сумі 11617210 грн., в тому числі видатки на заробітну плату з нарахуваннями передбачено в сумі 7930000 грн., на оплату енергоносіїв – 129190 грн., придбання паливно – мастильних матеріалів для забезпечення підвозу учасників освітнього процесу до закладів освіти, запчастин до автобусів  та інших матеріалів – 2800000 грн., оплата послуг з технічного обслуговування та страхування автобусів – 194000 грн., інші поточні видатки – 564020 грн.

 

На утримання  КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Летичівської селищної ради в  бюджеті громади на 2026 рік по КПКВКМБ 0111151 «Забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів за рахунок коштів місцевого бюджету» за рахунок коштів бюджету селищної територіальної громади  передбачено обсяг асигнувань  в сумі 353930 грн., які будуть спрямовані на виплату заробітної плати з нарахуваннями обслуговуючого персоналу центру – 243850 грн., відшкодування комунальних послуг та енергоносіїв – 44200 грн. та інші   видатки споживання – 65880 грн.

                 

               Молодіжні програми, фізична культура і спорт

 

Обсяг асигнувань по КПКВКМБ 0615031 «Розвиток здібностей у дітей та молоді з фізичної культури та спорту комунальними дитячо - юнацькими спортивними школами» на утримання Летичівської дитячо – юнацької спортивної школи  в  бюджеті  селищної територіальної громади на 2026 рік плануються асигнування в сумі 3033930 грн.  Обсяг видатків на заробітну плату з нарахуваннями  передбачається в сумі 2837160 грн., що забезпечує  річну розрахункову потребу в коштах  на виплату заробітної плати з нарахуваннями з врахуванням мінімальної заробітної плати з 1 січня 2026 року 8647 грн. та посадового окладу працівника І-го тарифного розряду ЄТС з 1 січня -  в розмірі 3470 грн., надбавок і доплат до заробітної плати, які носять обов’язковий характер, матеріальної допомоги на оздоровлення, доплати до рівня мінімальної заробітної плати. Видатки на енергоносії заплановано в сумі 91680 грн., придбання спортивного інвентаря – 35150 грн. та інші поточні видатки – 69940 грн.

На виконання заходів цільової програми розвитку фізичної культури і спорту на 2022-2026 роки в  бюджеті Летичівської селищної територіальної громади для проведення  навчально – тренувальних зборів і змагань з олімпійських видів спорту плануються асигнування по КПКВКМБ 0615011 «Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з олімпійських видів спорту» в сумі 254450 грн. та неолімпійських видів спорту по КПКВКМБ 0615012 «Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з неолімпійських видів спорту» – 16000 грн.

Відповідно цільової соціальної програми "Молодь Летичівщини" на 2023-2027 роки по  КПКВКМБ 0613131 «Здійснення заходів та реалізація проектів на виконання Державної цільової соціальної програми `Молодь України» для проведення дитячо-юнацької військово - патріотичної гри "Сокіл Джура" та підтримки соціально-незахищеної, талановитої і обдарованої учнівської молоді Летичівської громади шляхом виплати премії  планується  367200 грн.

По КПКВКМБ 0613140 «Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи)»  відповідно програми оздоровлення та відпочинку дітей Летичівської територіальної громади на 2026-2030 роки для проведення оздоровлення дітей передбачається обсяг планових асигнувань в сумі 200000 грн.

По КПКВКМБ 0113133 «Забезпечення молодіжними центрами соціального становлення та розвитку молоді та інші заходи у сфері молодіжної політики»  на виконання заходів програми подолання дитячої безпритульності та бездоглядності на 2025-2027 роки  в   бюджеті громади передбаченні кошти в сумі 49000 грн. для проведення заходів.

 

                                          Культура

На утримання установ та закладів галузі «Культура» в  бюджеті Летичівської селищної територіальної громади  на 2026 рік передбачається обсяг планових асигнувань в сумі 10691430 грн.,  з них по загальному фонду – 10644430 грн. та спеціальному фонду – 47000  грн., що забезпечує потребу в повному обсязі.  Даний обсяг асигнувань буде спрямований на утримання слідуючих закладів та установ:

- бібліотек – 4262040 грн.,

- будинків культури та сільських клубів – 5307700 грн.,

- інших закладів  та заходів – 1121690 грн.

Розрахунковий фонд заробітної плати працівників   установ обчислений в сумі 9294000 грн.  Обсяг асигнувань  для виплати заробітної плати    розрахований  з врахуванням мінімальної заробітної плати з 1 січня 2026 року   –   8647 грн. та посадового окладу працівника І-го тарифного розряду ЄТС  в розмірі 3470 грн., надбавок і доплат до заробітної плати, які носять обов’язковий характер,   доплати до рівня мінімальної заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв обчислені, виходячи із середньорічного фактичного споживання в натуральних показниках за 2023 – 2024 роки,  розрахункового річного споживання  за 2025 рік (виходячи із споживання за 10 місяців поточного року),   і становлять 657600  грн.

 Для забезпечення діяльності бібліотек по КПКВКМБ 1014030 «Забезпечення діяльності бібліотек» передбачено в бюджеті територіальної громади планових асигнувань на суму 4262040 грн.  На виплату заробітної плати з нарахуваннями   заплановано асигнувань в сумі 3624000 грн, на оплату енергоносіїв та комунальних послуг – 319200 грн., інші поточні видатки – 318840 грн.

По КПКВКМБ 1014060 «Забезпечення діяльності палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів» для забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів  та інших клубних закладів в   бюджеті територіальної громади передбачено асигнувань на суму  5307700 грн., з них по загальному фонду – 5260700 грн. та  по спеціальному фонду – 47000 грн.

По загальному фонду на виплату заробітної плати з нарахуваннями   заплановано асигнувань  на суму 4650000 грн, на оплату енергоносіїв та комунальних послуг – 338400 грн., інші поточні видатки – 272300 грн. По спеціальному фонду за рахунок власних надходжень установ та орендної плати заплановано асигнувань в сумі 47000 грн. для придбання предметів та матеріалів і оплати послуг.

По КПКВКМБ 1014081 «Забезпечення діяльності інших закладів в галузі культури і мистецтва» на утримання   інших закладів в галузі культури (бухгалтерії відділу культури) в бюджеті громади передбачений обсяг асигнувань в сумі 1071690 грн., в тому числі для виплати заробітної плати з нарахуваннями планується обсяг в сумі 1020000 грн. та інші поточні видатки – 50670 грн. (програмне забезпечення та придбання канцелярських товарів).

По КПКВКМБ 1014082 «Інші заходи в галузі культури і мистецтва» запланований обсяг асигнувань в сумі 50000 грн., в тому числі  на виконання програми розвитку культури, туризму та популяризації культурної спадщини в Летичівській селищній раді на 2024 - 2026 роки, затвердженої рішенням сесії селищної ради № 17 від 26.10.2023 року передбачений обсяг асигнувань в сумі 20000 грн. і програми охорони, збереження та благоустрою пам'яток культурної та історичної спадшини, які знаходяться на території  Летичівської селищної територіальної громади на 2026 - 2028 роки, затвердженої рішенням сесії  селищної ради  № 34 від 28.08.2025 року - 30000 грн.

                               

                                          Охорона здоров’я

В   бюджеті Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік по галузі «Охорона здоров’я» передбачаються планові асигнування  по загальному фонду 7030090 грн., в тому числі:

По КПКВКМБ 0112010 «Багатопрофільна стаціонарна медична допомога населенню» на утримання  КНП «Летичівська багатопрофільна лікарня» Летичівської селищної ради  в   бюджеті громади передбачаються асигнування по загальному фонду в сумі 4400000 грн.  Фінансування видатків   буде здійснюватись за рахунок власних доходів бюджету селищної територіальної громади на суму 3854600 грн., дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування переданих з  державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров`я  за рахунок відповідної  додаткової дотації з державного бюджету на суму 545400 грн. 

Відповідно до програми розвитку Комунального некомерційного підприємства  "Летичівська багатопрофільна лікарня" Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області  на 2025 - 2027 роки в    бюджеті селищної територіальної громади на 2026 рік предбачено кошти на оплату комунальних послуг та енергоносіїв медичного закладу в сумі 4400000 грн.

По КПКВКМБ 0112111 «Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги» на утримання  КНП «Летичівський центр первинної медико – санітарної допомоги Летичівської селищної ради» відповідно до Програми розвитку первинної медико - санітарної допомоги Летичівської селищної ради на 2025-2027 роки в  бюджеті Летичівської селищної територіальної громади  на 2026 рік по загальному   фонду передбачаються асигнування  в сумі 1540000 грн.   З бюджету громади   планується профінансувати:

-  виплату стимулюючих доплат (надбавки за складність та напруженість) працівникам сільської медицини – 276600 грн.,

-  оплату комунальних послуг та енергоносіїв медичних закладів – 912000 грн., які обчислені, виходячи із середньорічного фактичного споживання натуральних показників за 2023-2024 роки та розрахункового річного споживання натуральних показників за 2025 рік (виходячи із споживання за 10 місяців поточного року),

- придбання  вакцин  та засобів індивідуального захисту -  132000 грн.,

- оплата медичної інформаційної системи «MEDICS» - 176400 грн.,

- повірка приладів та перезарядка та технічне обслуговування вогнегасників – 43000 грн.

По КПКВКМБ  0112152 «Інші програми та заходи у сфері охорони здоров`я» на 2026 рік в  бюджеті Летичівської селищної територіальної громади передбачено планові асигнування в сумі 1090090 грн., в тому числі на виконання регіональних програм:

- програми  покращення надання медичної допомоги хворим, які потребують гемодіалізу  передбачено планові асигнування в сумі 280090 грн. для забезпечення підвозу хворих на  гемодіаліз до обласної лікарні, 

- програми забезпечення лікарськими засобами окремих груп населення та за певними категоріями захворювань, виробами медичного призначення, продуктами для спеціального дієтичного споживання пільгових категорій населення, що проживають на території  Летичівської селищної ради на 2024-2026 роки для забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення окремих груп населення передбачено планові асигнування передбачено 610000 грн.,

- програми  місцевих стимулів для медичних працівників Комунального некомерційного підприємства «Летичівська багатопрофільна лікарня» Летичівської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області на 2026 рік для виплати допомоги передбачено асигнувань на суму 200000 грн. для відшкодування транспортних витрат щомісяця пропорційно до відпрацьованого часу в розмірі 5 тис. грн. за одну зайняту ставку лікарям, які доїжджають на роботу з інших населених пунктів.

 

                 Соціальний захист та соціальне забезпечення

В   бюджеті Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік по галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення» передбачаються планові асигнування  на суму  15961830 грн., в тому числі:

На виконання заходів комплексної програми  соціального захисту пільгових категорій громадян Летичівської територіальної громади на 2025-2026 роки в  бюджеті передбачається обсяг асигнувань по КПКВКМБ 0113033 «Компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян» на фінансування компенсаційних виплат на пільговий проїзд окремим категоріям громадян на приміських та міських маршрутах в сумі 600000 грн. На виконання програми забезпечення надання  cоціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі на 2026 рік  для виплати грошової компенсації  фізичним особам по КПКВКМБ 0113160 «Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги» передбачається обсяг асигнувань в сумі 800000 грн.

По КПКВКМБ 0113104 «Забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв`язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю» на утримання  Летичівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) в  бюджеті територіальної громади на 2026 рік планується обсяг асигнувань в сумі 10394430 грн., з них по загальному фонду – 10164430 грн. (доходи бюджету селищної територіальної громади) і спеціальному фонду – 230000 грн. (власні надходження закладу).

На виплату заробітної плати з нарахуваннями працівникам центру планується обсяг видатків в сумі 9722980 грн. Обсяг асигнувань  для виплати заробітної плати    розрахований  з врахуванням мінімальної заробітної плати   8647 грн. та посадового окладу працівника І-го тарифного розряду ЄТС   в розмірі 3470 грн., доплат і надбавок до заробітної плати, які носять обов’язковий характер (шкідливі умови праці, вислугу років тощо),  доплати до рівня мінімальної заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення.

Видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв обчислені, виходячи із середньорічного фактичного споживання натуральних показників за 2023-2024 роки та розрахункового річного споживання за  2025 рік (виходячи із споживання за 10 місяців поточного року), і становлять   230700 грн., на придбання паливно – мастильних матеріалів заплановано 50000 грн., медикаментів – 10000 грн., оплату послуг по поточному ремонту автомобіля – 20000 грн., інші поточні видатки передбачаються на суму 130750 грн.

По спеціальному фонду за рахунок власних надходжень установи заплановано видатки на суму 230000 грн., що будуть спрямовані на придбання предметів, матеріалів та оплату відряджень –150000 грн. і оплату електроенергії – 80000 грн.

 

 По КПКВКМБ 0113121 «Здійснення соціальної роботи та надання соціальних послуг центрами соціальних служб та центрами надання соціальних послуг особам/сім`ям, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах»  відповідно програми надання  соціальних послуг відділенням соціальних послуг для сімей, дітей та молоді  Летичівського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) в Летичівській територіальній громаді на 2025 – 2029 роки передбачено асигнування в сумі 199000 грн.для проведення заходів відділом соціальних служб.

По КПКВКМБ 0113210 «Організація та проведення громадських робіт» на виконання заходів програми  організації та проведення громадських робіт на території Летичівської територіальної громади на 2026 рік в  бюджеті  громади передбачено обсяг асигнувань в сумі 12200 грн.

 

По КПКВКМБ 0113242  «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» в бюджеті громади на 2026 рік передбачається  обсяг планових асигнувань в сумі 3320000 грн.,  а саме:


  • на виконання заходів програми «Турбота» Летичівської селищної ради на 2026-2028 роки  для надання матеріальної допомоги надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та на лікування а також поховання самотніх громадян та  громадян непенсійного віку, які на момент смерті не працювали– 200000 грн.,

  •  допомоги на поховання сім’ям померлих (загиблих) військовослужбовців, учасників бойових дій  відповідно програми організації Летичівською селищною радою поховання померлих (загиблих) військовослужбовців, учасників бойових дій внаслідок російської агресії та війни в Україні у 2026 роц - 730000 грн.,

  •  надання матеріальної допомоги на лікування та допомоги сім’ям загиблих (померлих) військовослужбовців відповідно заходів програми підтримки учасників АТО/ООС, учасників бойових дій по захисту України від військової агресії російської федерації, членів їх сімей, сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, які зареєстровані на території Летичівської селищної ради на 2026 рік - 1320000 грн.,

  • відповідно програми вшанування пам’яті померлих (загиблих) військовослужбовців, учасників бойових дій внаслідок російської  агресії та війни в Україні Летичівською селищною радою на 2024-2026 роки для придбання квітів, прапорів та придбання матеріалів для облаштування «Дошки пам’яті»  - 270000 грн.,

  • відповідно програми забезпечення заходів з мобілізації та  призову на  військову службу  за контрактом на території Летичівської селищної ради на 2026 рік передбачено асигнування в сумі 100000 грн.,

  • для проведення оздоровлення членів сімей загиблих, безвісти зниклих в АТО/ООС та внаслідок протистояння збройної агресії російської федерації проти України та членів сімей  військових, які знаходяться в полоні відповідно програми підтримки громадської організації «Летичівська спілка ветеранів АТО «Захисник» на 2025-2027 роки планується 350000 грн. та програми підтримки громадської організації "Об"єднання дружин і матерів ветеранів російсько-української війни Летичівської територіальної громади" на 2026 рік – 350000 грн.


По КПКВКМБ 1013242  «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» в бюджеті громади на 2026 рік передбачається  обсяг планових асигнувань в сумі 20000 грн. відповідно програми вшанування пам’яті померлих (загиблих) військовослужбовців, учасників бойових дій внаслідок російської  агресії та війни в Україні Летичівською селищною радою на 2024-2026 роки.

 

                                     Державне управління

 

По КПКВКМБ 0110180 «Інша діяльність у сфері державного управління» передбачений обсяг асигнувань на 2026 рік в сумі 560000 грн., в тому числі:

- на виконання заходів програми фінансування заходів  державного, обласного, місцевого значення у Летичівській селищній раді на 2025 - 2026 роки передбачається обсяг планових асигнувань в сумі 300000 грн. для проведення заходів з відзначення державних та професійних свят та інших заходів,

- відповідно програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на території Летичівської селищної ради на 2026-2030 роки обсяг планових призначень становитиме 50000 грн.

- програми розвитку місцевого самоврядування на території Летичівської селищної   територіальної громади на 2024-2026роки  - обсяг видатків 60000 грн.,

- на виконання заходів програми боротьби з борщівником Сосновського на території  Летичівської селищної ради на 2026 рік – 50000 грн.,

- відповідно програми фінансування виготовлення техгічних паспортів на приміщення та паспортів водних об'єктів на території Летичівської селищної ради на 2026 рік передбачається в бюджеті 100000 грн.

 

На утримання апарату селищної  ради та виконавчих органів ради в  бюджеті селищної територіальної громади на 2026 рік передбачається обсяг планових асигнувань в сумі 41351740 грн., в  тому числі по загальному фонду  в сумі  40909070 грн. та по спеціальному фонду – 442670 грн. (по КПКВКМБ 0110150 - 36066590 грн., по КПКВКМБ 0610160 - 2374800 грн., по КПКВКМБ 1010160 – 920620 грн., по КПКВКМБ 3710160 – 1989730 грн.).

Заробітна плата  з нарахуваннями обрахована згідно постанови КМУ від 9.03.2006р. №268 „Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів”  із змінами.  Обсяг запланованих асигнувань на заробітну плату з нарахуваннями становить 36616620 грн., на оплату енергоносіїв та комунальних послуг буде спрямовано 1694520 грн.,  на оплату послуг зв’язку, транспортне обслуговування, програмне забезпечення, придбання паливно – мастильних матеріалів, канцелярських і господарських товарів та інші адміністративно-господарські витрати – 3040600 гривень.   

По спеціальному фонду планується обсяг призначень в сумі 442670 грн. для придбання предметів та матеріалів (за рахунок плати  за оренду майна  установи).

 По КПКВКМБ 0117680 «Членські внески до асоціацій органів місцевого самоврядування» для оплати членських внесків  в  бюджеті громади передбачається обсяг асигнувань в сумі 50000  грн.  відповідно програми розвитку місцевого самоврядування на території Летичівської селищної   територіальної громади на 2024-2026роки.

 

                          Житлово – комунальне господарство

 

На виконання заходів програми розвитку та фінансової підтримки комунального госпрозрахункового підприємства «Злагода» Летичівської селищної ради на 2026 рік  в  бюджеті  селищної територіальної громади по КПКВКМБ 0116020 «Забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги» передбачаються планові призначення в сумі 4200000 грн. для надання фінансової підтримки підприємству .                

В  бюджеті Летичівської селищної територіальної громади  на 2026 рік за  КПКВКМБ 0116030 «Організація благоустрою населених пунктів» по загальному фонду передбачено кошти на проведення робіт з благоустрою  сіл та селища і оплати електроенергії по вуличному освітленню в сумі 4700000 грн., з врахуванням  виконання завдань і заходів, визначених у програмі благоустрою на території Летичівської селищної ради на 2026 рік.

Дані кошти будуть спрямовані на :

- придбання матеріалів для вуличного освітлення (світильники, лампочки, таймера), господарських та будівельних матеріалів  – 900000 грн.,

- оплату послуг по поточному ремонту ліній електропередач вуличного освітлення, оплата послуг по обслуговуванню світлоточок, оплаті послуг по обрізці аварійних дерев, оплаті послуг по очищенню та ремонту громадських криниць, транспортних послугах та інше – 3236800 грн.,

- оплату  електроенергії для вуличного освітлення – 563200 грн.

Відповідно програми відшкодування різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання для населення Летичівської територіальної громади на 2026 рік по КПКВКМБ 0116071 «Відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на теплову енергію, у тому числі її виробництво, транспортування та постачання, комунальні послуги, що затверджувалися або погоджувалися рішенням місцевого органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання)» планується обсяг асигнувань в сумі 1110000 грн. для проведення відшкодувань КГП «Злагода» за послуги централізованого водопостачання.

 

По загальному фонду бюджету Летичівської селищної територіальної громади у 2026році за КПКВКМБ 0117130 «Здійснення заходів із землеустрою» передбачається фінансування в сумі  700000 грн. для виготовлення  технічної документації з  інвентаризації земель та проведення нормативної грошової оцінки земель відповідно програми здійснення землеустрою на території Летичівської селищної ради на 2026 рік.

 

По КПКВКМБ 0117461 «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету» відповідно програми соціально - економічного  та культурного розвитку Летичівської селищної територіальоної громади на 2026 рік на утримання та розвиток комунальних доріг   по загальному фонду   бюджету громади передбачається плановий обсяг асигнувань   в сумі 11000000 грн., в тому числі для здійснення поточного ремонту   доріг – 9920000 грн., зимового утримання доріг – 580000 грн. та експлуатаційного утримання   доріг – 500000 грн. 

 

       Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій

 

На виконання програми  захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на території Летичівської селищної ради на 2026-2030 рокии в  бюджеті Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік передбачено обсяг  асигнувань  в сумі 1589830 грн., в тому числі на слідуючі напрямки:

- по КПКВКМБ 0118110 «Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха» для поповнення матеріального резерву   з метою запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій передбачені асигнування  в сумі 150000 грн.

- по КПКВКМБ 0118130 «Забезпечення діяльності місцевої та добровільної пожежної охорони» на утримання  двох місцевих пожежних команд  по загальному фонду передбачено кошти в сумі 1439830 грн., в тому числі – 1225330 грн. на оплату праці з нарахуваннями. Даний обсяг асигнувань  забезпечує розрахункову потребу для виплати заробітної плати за посадовими окладами з врахуванням доплати до мінімальної заробітної плати та доплат обов’язкового характеру, виплату допомоги на оздоровлення. Обсяг асигнувань на енергоносії передбаченний в сумі 52500 грн., інші поточні видатки плануються в сумі 162000 грн. 

Відповідно програми підтримки громадської організації «Пожежні-добровольці Летичівської ОТГ» на 2026-2028 роки  по КПКВКМБ 0118130 «Забезпечення діяльності місцевої та добровільної пожежної охорони» в  бюджеті передбачаються  асигнування в сумі 20000 грн. на утримання добровільної пожежної команди в с.Ялинівка.

  По КПКВКМБ 0118220 «Заходи та роботи з мобілізаційної підготовки місцевого значення» відповідно програми забезпечення заходів з мобілізації та  призову на  військову службу  за контрактом на території Летичівської селищної ради на 2026 рік  передбачається в бюджеті громади обсяг асигнувань в сумі 40000 грн. для придбання паливно – мастильних матеріалів.

  По КПКВКМБ 0118230 «Інші заходи громадського порядку та безпеки» на виконання заходів програми  "Поліцейський офіцер громади" Летичівської селищної ради на 2026-2030 роки в бюджеті Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік   передбачений обсяг планових асигнувань в сумі 7200 грн.  для оплати послуг інтернету. 

  По КПКВКМБ 0118240 «Заходи та роботи з територіальної оборони» на виконання заходів підтримки Збройних сил України та окремих структур державних органів, які виконують завдання з територіальної оборони на території Летичівської селищної ради на 2026 рік, в  бюджеті Летичівської селищної територіальної громали   передбачається обсяг асигнувань а сумі 1500000 грн., в тому числі  видатки споживання – 200000 грн. та видатки розвитку – 1300000 грн.

  На формування  резервного фонду бюджету селищної територіальної громади по КПКВКМБ 3718710 «Резервний фонд місцевого бюджету» заплановано обсяг асигнувань в  сумі 120000 грн.

 

                                     Природоохоронні заходи

 

 З метою виконання завдань Програми забезпечення екологічного безпечного збирання, перевезення, захоронення відходів у населених пунктах Летичівської сеищної ради на 2025-2027 роки, по спеціальному фонду бюджету  передбачено кошти на оплату послуг по упорядкуванню сміттєзваища за КПКВКМБ 0118312 «Оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів» у сумі  62000 грн.

Проведення даних заходів передбачено за рахунок надходжень спеціального фонду бюджету від сплати  екологічного податку (надходжень від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення) у сумі 62000 грн.

 

       4.Обґрунтування особливостей міжбюджетних взаємовідносин.

 

Обсяг трансфертів, які надаються з державного та місцевого бюджету  бюджету Летичівської селищної територіальної громади на 2026рік становить  10793500 гривень.

 Особливостями міжбюджетних відносин на 2026 рік є:

- обсяг базової дотації становить 6679700 грн.,

          - обсяг дотації з місцевого  бюджету  на здійснення переданих  з державного бюджету  видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров"я за рахунок відповідної  додаткової дотації з державного бюджетустановить 545400 грн.,

           - обсяг додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв`язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації - 3568400 грн.

           

5. Інформація щодо погашення місцевого боргу

 

Боргові зобов’язання за місцевими внутрішніми запозиченнями та місцевими зовнішніми запозиченнями шляхом отримання кредитів (позик) від міжнародних фінансових організацій в   бюджеті Летичівської селищної територіальної громади відсутні.

 

 6. Перелік інвестиційних проєктів на плановий бюджетний період.

 

Даним проєктом рішення про бюджет Летичівської селищної територіальної громади на 2026 рік передбачається фінансування публічних  інвестиційних проєктів   та програм публічних інвестицій за рахунок місцевого бюджету по КПКВКМБ 0611300 «'Підготовка та реалізація публічних інвестиційних проектів / програм публічних інвестицій за рахунок коштів місцевого бюджету в галузі освіти» планується обсяг асигнувань в сумі 2000000 грн. по головному розпоряднику бюджетних коштів – відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради:


  • Реконструкція протирадіаційного укриття №85538 в Летичівському закладі дошкільної освіти центру розвитку дитини "Калинонька" за адресою: Україна, Хмельницька область, Хмельницький район, Летичівська територіальна громада, смт.Летичів, вул.Героїв Крут, 5 – 1900000 грн.,

  • Реконструкція приміщень будіівлі їдальні Летичівського ліцею №2 по вул. Огієнка Івана, 1смт. Летичів, Хмельницького району, Хмельницької області. – 100000 грн.


 

       7. Інформація про хід виконання бюджету    Летичівської селищної територіальної громади  за 11 місяців 2025 року

 

Зміни до бюджетного законодавства дозволили збільшити ресурс селищного бюджету, наскільки це було можливим в умовах воєнного стану та підвищити рівень його фінансової забезпеченості.

Так, за 11 місяців 2025 року до загального фонду бюджету Летичівської селищної територіальної громади надійшло податків, зборів (обов’язкових платежів) без врахування міжбюджетних трансфертів 168,257 млн. грн., що становить 106,0% (+9,514 млн. грн.) до показників, затверджених селищною радою за 11 місяців 2025 року. Порівняно з 2024 роком  доходи до загального фонду за 11 місяців 2025 року збільшились  на 21,051 млн.грн.

 



 

 

 

 



У структурі доходів загального фонду селищного бюджету за 11 місяців 2025 року найбільшу питому вагу займає податок та збір на доходи фізичних осіб – 54,0%,  акцизний податок – 15,5%.   єдиний податок – 14,5%, плата за землю -12,4%.

До загального фонду селищного бюджету за 11 місяців 2025 року надійшло з врахуванням трансфертів  238,407  млн. грн.,  що на 9,365 млн.грн більше планових завдань, виконання планових призначень склало 104,1%. Надходження загального фонду без трансфертів складають 168,257 млн грн, що більше запланованих завдань на 9,514 млн. грн, або 106,0%.



   Затверджено на 11 місяців 2025 року             Фактично надійшло за 11 місяців 2025 року  

За 11 місяців 2025 року доходи загального фонду бюджету  Летичівської селищної територіальної громади збільшились у порівнянні з доходами 2024 року (включаючи трансферти) на 23,977 млн.грн.

        За 11 місяців 2025 року  до бюджету громади надійшло трансфертів в сумі 70,150 млн. грн., в тому числі:

•  освітньої субвенції – 51,968 млн. грн.;

  • базової дотації  - 5,474 млн.грн.;


          •  дотації з місцевого бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров`я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету – 0,911 млн. грн.


  • субвенції з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції – 2,409 млн.грн;

  • субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти – 0,964 млн.грн;

  • субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами - 0,142 млн.грн;

  • субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти `Нова українська школа» - 0,845 млн.грн;

  • субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення доплат педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти – 6,199 млн.грн;

  • субвенції з місцевого бюджету на виконання окремих заходів з реалізації соціального проекту `Активні парки - локації здорової України` за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 0,070 млн.грн;

  • субвенції з місцевого бюджету на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету – 0,224 млн.грн;

  • інших субвенцій з місцевого бюджету – 0,944 млн.грн.



Видаткову частину  загального фонду  бюджету Летичівської селищної територіальної громади за 11 місяців 2025 року профінансовано  в сумі  203290,8 тис.грн, або 91,6 % до планових призначень звітного періоду, в т.ч. по галузях:

-освіта – 125467,2 тис.грн., або 92,7 % до уточнених планових призначень ;

- управління – 33477,3 тис.грн, або 92,7 % до уточнених планових призначень відповідного періоду 2025 року ;

-охорона здоров’я – 4513,2 тис.грн, або 83% до уточнених планових призначень звітного періоду ;

-культура і мистецтво – 8044 тис.грн, що становить 89,4 % до уточнених планових призначень;

-соціальний захист та соціальне забезпечення – 13038,9  тис.грн, що становить 90,4 % до уточнених планових призначень;

-фізична культура і спорт – 2292,9 тис.грн, що становить 86,9 % до уточнених планових призначень звітного періода;

-житлово – комунальне господарство (в тому числі благоустрій) –7039,2 тис.грн, що становить 87,5 % до уточнених планових призначень;

- економічна діяльність 5649,2 тис. грн, в тому числі: транспорт, дорожнє господарство–  4680,3 тис. грн, що становить 85,9 % до планових призначень; сільське, лісове господарство – 938,4 тис. грн, що становить 51 % до планових призначень; членські внески до асоціацій органів місцевого самоврядування – 30,5 тис. грн, що  становить 47 % до планових призначень.

- Інша діяльність 1546,4 тис. грн, в тому числі: заходи захисту населення від надзвичайних ситуацій та охорони громадського порядку та безпеки – 1552,3 тис. грн, що становить 95 % до планових призначень;  заходи та роботи з територіальної оборони – 294,1 тис. грн, що становить 96,4 % до планових призначень;

- Міжбюджетні трансферти– 2222,6 тис. грн, що становить 100 % до планових призначень.

Касові видатки спеціального фонду  селищного бюджету за  11 місяців 2025 року становлять 17601,5 тис.грн., з них по бюджету розвитку – 11411,5 тис. грн., в т.ч. по галузях:

-  управління – 255,8 тис.грн, або 8 % до уточнених планових призначень відповідного періоду 2025 року ;

-освіта – 5384,5 тис.грн., або 32,1 % до уточнених планових призначень ;

-охорона здоров’я – 599,9 тис.грн, або 100% до уточнених планових призначень звітного періоду ;

-культура і мистецтво – 75,8 тис.грн, що становить 34 % до уточнених планових призначень;

-соціальний захист та соціальне забезпечення – 1125,8  тис.грн, що становить 37 % до уточнених планових призначень;

-житлово – комунальне господарство (в тому числі благоустрій) –45 тис.грн, що становить 100 % до уточнених планових призначень;

-економічна діяльність – 4484,3 тис. грн,  що становить 98 % до планових призначень.

- міжбюджетні трансферти   – 2400 тис. грн, що становить  55 % до планових призначень;

- заходи захисту населення від надзвичайних ситуацій та охорони громадського порядку та безпеки – 233,3 тис. грн, що становить 99 % до планових призначень;

- заходи та роботи з територіальної оборони – 2996,3 тис. грн, що становить 85,7 % до планових призначень.



 

В структурі видатків бюджету загального та спеціального фондів  60% становить галузь освіти, 15% державне управління, 6% соціальний захист, 5% економічна діяльність, 4% культура  і мистецтво, 3% житлово – комунальне господарство, 2% охорона здоров’я, 2% міжбюджетні трансферти та 2% інша діяльність.

 

 

Начальник відділу фінансів                                   Людмила СМАГЛЮК